Potopljeno rimsko mesto

Tekst: Tina in Mate

Foto: Mate in DC Flegrei


Podvodni arheološki park Baia je izjemno pomembno arheološko najdišče, ki se nahaja v Neapeljskem zalivu v Italiji. Park je znan po svojih zelo dobro ohranjenih ostankih starodavnih rimskih struktur, ki so se zaradi naravnih procesov, kot so vulkanska aktivnost in obalno potapljanje, potopile pod vodo. Danes večina stavb potopljenega mesta leži na dnu morja in pokriva površino približno 1,7 km2. To območje je od leta 2002 razglašeno za zaščiteno morsko območje in obsega različne arheološke objekte, med katerimi so vile, templji in terme.

Baia je bilo nekoč znano in priljubljeno obmorsko letovišče v času Rimskega cesarstva. Bogati in vplivni državljani so se sem redno odpravljali, da bi uživali v razkošju in raznolikosti, ki jih je mesto ponujalo. Območje je slovelo po svojih razkošnih stavbah, osupljivih arhitekturnih elementih in izredno bogatem kulturnem življenju.

Podvodni arheološki park Baia omogoča obiskovalcem izjemno priložnost, da raziskujejo in odkrivajo edinstvene arheološke najdbe pod vodo. Med najbolj zanimivimi najdbami so ostanki vil, z mozaičnimi tlaki, ki prikazujejo čudovito rimsko umetnost, ter ostanki antičnih term, kjer so se Rimljani razvajali in sproščali.

Opisana lokacija je pomembna ne le zaradi svoje zgodovinske in arheološke vrednosti, temveč tudi zaradi svojega pomena pri ohranjanju in raziskovanju antične rimske kulture. Park je postal dragocen vir informacij za arheologe, zgodovinarje in raziskovalce, ki proučujejo življenje in navade Rimljanov ter pomagajo razumeti njihovo dediščino. Park se sooča tudi z nekatermi izzivi, kot so pomanjkanje financiranja za nadaljnja arheološka izkopavanja in ohranjanja za prihodnje rodove ter pretnjo možnosti plenjenja zaradi lahke dostopnosti najdišča.

Potapljaški center Campi Flegrei se nahaja na plaži blizu kraja Baia. Potapljaški center ima dva moderna gumenjaka, enega za 15 in drugega za 10 potapljačev. Center je odprt vsak dan med 10.00 in 18.00 uro, vendar je priporočljivo, da se prej najavite. Na voljo je izposoja kvalitetene potapljaške opreme ter polnjenje jeklenk, tudi z nitroksom. Pred potopom dobiš ključe od omarice, kamor lahko varno brezplačno pospraviš svoje stvari. Osebje je zelo prijazno, nasmejano in vedno najdejo način, kako izpolniti želje potapljačev. Poskrbljeno je tudi za nepotapljače. Potapljaškega centra se drži urejena plačljiva plača, ki ponuja vse udobje: bar s pijačo in jedačo, ležalnike, senčnike in pa seveda morje neapeljskega zaliva.

Ker sva bila časovno omejena, sva si izbrala potop na potopljeno rimsko vilo, poimenovano Vila Protiro. Dan sva začela z babaji in kavo v tipičem napoletanskem lokalčku ter ga nadaljevala še z eno kavo na plaži pred potapljaškim centrom. Tam sva poklepetala z inštruktorico Chiaro. Chiara je biologinja ter se že vrsto let potaplja na tej lokaciji in pomaga pri odkrivanju novih arheoloških struktur znotraj parka. Na kratko nama je razložila potek potopa in naju napotila do inštruktorja Nicola, ki je v centru zadložen za celovit in slikovit briefing pred potopom.

Na potovanje sva se odpravila brez potapljaške opreme, zato sva si celotmo opremo izposodila v potapljaškem centru. Po briefingu smo se vkrcali na gumenjak in se odpeljali na lokacijo, ki se nahaja 10 minut stran. Arheološki park je označen z belimi bojami in je od obale oddaljen cca 300 metrov. Potop smo začeli ob boji in se spustili na globino 5 metrov.

Že med spustom se nam je prikazal oris vile. Vila je datirana v prvo polovico 2. st. AD, ko je rimskemu imperiju vladal cesar Hadrijan. Vila je poimenovana Vila Protiro, ker gre za vilo, ki je imela posebno vhodno vežo (villa con ingresso a protiro). Vila je ležala ob cesti, ob kateri so bile terme, taverne (gostilne) in druge zgradbe. Vila ima rezidenčni del z velikim vrtom in terme, ki so na levi strani vrta.[1]

Vila se razteza na dolžini cca 100 metrov. Med potopom smo odkrivali stebre, zidove, tla iz belega marmorja, terme in najbolj fascinantni del, čudovito lepe in v popolnosti ohranjene mozaike. Nisva pričakovala take veličasnosti teh mozaikov, mislila sva, da gre za manjše in slabše ohranjene mozaike, ki jih težko umestiš v prostor. Vendar temu ni tako. Mozaiki so resnično nepozabni, veliki, raznoliki in pričajo o veličasnosti rimskih veljakov. Videli smo tri različne mozaike.  Prvi meri 4,7 m krat 5,5 m in prekrival je celotna tla sobe ter ima sijajen geometrijski vzorec, kjer prevladujejo šestkotniki in krogi. Na naju je naredil izjemen vtis tudi drugi mozaik, ki je najbolj pripoveden izmed vseh in prikazuje spopad dveh borcev v naravni velikosti. Ohranjenost mozaika je res neverjetna. Potop smo zaključili z ogledom velikega mozaika z različnimi ribami in drugimi živalmi.

Kljub temu, da je globina potopa samo 5 metrov, je na področju potopa tudi polno različnih sredozemskih rib, med katerimi je posebej pritegnila najino pozornost manjša kirnja, ki je prav ležerno plavala med ostanki potopljene vile.

Potop je trajal 60 minut, v skupini nas je bilo 5 potapljačev. Vidljivost je bila 5 metrov, temperatura morja pa 20 stopinj. Po potopu smo se z gumenjakom odpravili do potapljaškega centra in sprali opremo s sladko vodo. Potapljaški center ima stranišča in tuše. Tuširanje z mrzlo vodo je brezplačno. Za tuširanje s toplo vodo se v lokalu na plaži kupi žeton, ki stane 0,50 EUR.

V podvodnem arheološkem parku lahko opraviš 8 različnih potopov na različnih lokacijah (Villa dei Pisoni, skladišča in stavbe v Portus Iulius, itd). Ogledaš si lahko še druge vile, druge mozaike ter celo lepe kipe, ki so krasili vile, in še mnogo drugih osupljivih zanimivosti. Potapljaški center pa ponuja še veliko drugih potopov, med drugim tudi na bližnji otok Ischia.

Na pot sva se iz Ljubljane odpravila z avtom, lagodne vožnje je za 9 ur (cca 940 km avtocest). Potop naju je stal 35 EUR za vstop v arheološki park (po osebi) in 30 EUR za izposojo celotne potapljaške opreme (po osebi). Cena je ugodna, sploh zaradi izjemne in res ekskluzivne lokacije ter nepozabnega doživetja.

V septembru organiziramo 5-dnevni izlet v Neapeljski zaliv. Dva dneva bosta namenjena potapljanju v opisanem arheološkem parku (2 potopa dnevno), en dan pa potepanju po temperamentnem Neaplju ali po neverjetnih ostalinah mest Pompeji in Herculanemum. Več informacij in prijave na info@bananadivers.com

 

 


[1] Članek 1: Virtual tour in the sunken “villa con ingresso a protiro” within The underwater archaeological park of Baiae, objavljeno: The International Archives of the Photogrammetry, Remote Sensing and Spatial Information Sciences, Volume XLII-2/W10, 2019

Underwater 3D Recording and Modelling “A Tool for Modern Applications and CH Recording”, 2–3 May 2019, Limassol, Cyprus, avtorji: F. Bruno, A. Lagudi, L. Barbieri, M. Cozza, A. Cozza, R. Peluso, B. Davidde Petriaggi, R. Petriaggi, S. Rizvic, D. Skarlatos. 

[2] Slika načrt vile v članku, citiranim pod opombo 1.